NIEZŁOMNI W MORAWICY

niezlomni marzecX

galeria listy

W sobotę 5. marca 2016 r. przy pomniku NIEZŁOMNYM- OJCZYZNA uroczyście odsłonięto pierwszą część tablic pamięci o Żołnierzach Niezłomnych, którzy z odwagą stawiali opór sowietyzacji Polski w latach 1944-1963. Wielu z nich za miłość do Ojczyzny zapłaciło najwyższą cenę, oddając własne życie. Zakłamywana historia pozbawiała ich dobrego imienia i honoru. Nadszedł czas by przywołać ich pamięć, powiedzieć o wielkiej wierności wobec Polski oraz zapisać ich nazwiska dla potomnych.

W uroczystości wzięło udział wielu honorowych gości, których powitał ks. proboszcz Władysław Palmowski. Szczególnie zaszczyceni byliśmy obecnością p. Wacława Szaconia ps. Czarny- żołnierza organizacji WiN oraz obecnością rodzin Żołnierzy Niezłomnych.

Przybyli także: parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych na czele z wojewodą p. Józefem Pilchem, starostą krakowskim p. Józefem Krzyworzeką oraz Wójtami Gmin. Obecni byli także przedstawiciele służb mundurowych- Wojska Polskiego, Służby Więziennej oraz organizacji harcerskich. Na uroczystość przybyły także środowiska kombatanckie i niepodległościowe oraz członkowie NSZZ Solidarność. Cieszyło nas także liczne przybycie młodzieży.

Po wprowadzeniu ponad trzydziestu pocztów sztandarowych rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpił Chór parafialny Wspólnota z koncertem pt. Przywróćmy pamięć naszym bohaterom!. Następnie słowo wygłosił znany historyk dr Jarosław Szarek, pracownik IPN.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył ks. infułat Franciszek Kołacz. Podczas Mszy świętej wierni modlili się o to, aby Pan Bóg przyjął ofiarę życia pomordowanych Żołnierzy, a nam dał podjąć ich dziedzictwo. Podczas homilii odczytany został list ks. Bpa. gen.- Józefa Guzdka.

Po zakończonej Liturgii odsłonięto tablice i oddano hołd wszystkim bohaterom walczącym niezłomnie z reżimem komunistycznym. Na rewers pomnika trafiły także kolejne kamienie z miejsc kaźni Niezłomnych.

Następnie odczytano Apel Pamięci, w którym oddano cześć pomordowanym oraz walczącym o Niepodległą Polskę, a także ich rodzinom i bliskim. Wspomniano również bezimiennych bohaterów, których mogiły nadal czekają na odkrycie. Kolejno przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów, a także tradycyjne spotkanie przy stole.

Dzisiejsza uroczystość w Morawicy urzeczywistnia słowa Płk. Łukasza Cieplińskiego napisane w celi śmierci ,,Wierzę bardziej niż kiedykolwiek, że Chrystus zwycięży, Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona.”