Sakrament Chrztu św. w naszej parafii

SAKRAMENT CHRZTU ŚW.

Jest uroczyście udzielany w naszej wspólnocie zazwyczaj w pierwszą niedzielę miesiąca na mszy św. o godz. 1130 lub w trzecią sobotę miesiąca na mszy św. wieczornej o 1800, zwrócić uwagę na wyjątki. Katecheza przed chrztem dla rodziców i chrzestnych z parafii jest obowiązkowa. Należy ją odbyć przed chrztem św. w jednym z terminów wyznaczonym poniżej. Zawsze sobota przed I niedzielą miesiąca lub piątek przed trzecią sobota miesiąca /wyjątek przed świętami/. 

Do zapisu dziecka do chrztu musi być rodzic dziecka z metryką urodzenia dziecka a jeżeli to jest pierwsze dziecko chrzczone w parafii a ślub odbył się poza parafią metryka ślubu kościelnego.

Osoby pragnące być rodzicem chrzestnym poza parafią otrzymują zaświadczenie, że mogą być nim, po uczestniczeniu w katechezie przed chrztem.

RODZICEM CHRZESTNYM MOŻE BYĆ TYLKO OSOBA WIERZĄCA I PRAKTYKUJĄCA, tzn. ochrzczona, bierzmowana, przystępująca do spowiedzi i komunii św., UCZESTNICZĄCA W NIEDZIELNEJ EUCHARYSTII: - jeżeli jest zamężna - żyjąca w sakramencie małżeństwa i biorąca odpowiedzialność za wychowanie religijne swoich dzieci,

- jeżeli jest stanu wolnego – nie zamieszkująca z inną osobą w związku wolnym.

NIE MOŻE BYĆ RODZICEM CHRZESTNYM osoba rozwiedziona a żyjąca w konkubinacie czy w związku partnerskim, osoba dająca publiczne zgorszenie swoją postawą, czy jawnie odżegnująca się od wiary. Prawo do zaświadczenia, że jest się praktykującym katolikiem mają osoby zgłoszone w czasie wizyty duszpasterskiej, że przebywają na terenie parafii oraz biorące udział w życiu religijnym parafii tzn. są znane duszpasterzom z udziału w niedzielnej Eucharystii i spotkań rejonowych.

KATECHEZA OBOWIĄZKOWA PRZED CHRZTEM ŚW.

- każda II sobota miesiąca i każdy III piątek miesiąca o g. 18:30

 

Po spotkaniu otrzymuje się dopiero zaświadczenie.

 

Terminy na rok duszpasterski 2023/2024: 09.03. ; 15.03. ; 13.04. ; 19.04. ; 11.05. ; 17.05. ; 08.06. ; 14.06. ; 13.07. ; 19.07. ; 10.08. ; 16.08.

Chrzest w I niedziele miesiąca o godz. 11 30 i w III sobotę miesiąca o g. 18 oraz w 2 dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy g. 11 30 .